Koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi festiwalami odbywającymi się w Krakowie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. A jeśli zatrzymasz się w Hilton Garden Inn Kraków, będziesz mógł nabyć bilety na poniższe festiwale ze zniżką. Więc nie przegap tej okazji i zarezerwuj swój pobyt poniżej!

Festiwale są głęboko zakorzenione w mieście Krakowie i jego kulturze. Oficjalna i największa organizacja festiwali, Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizuje ponad 100 festiwali rocznie. We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oferujemy wszystkim klientom zatrzymującym w hotelu Hilton Garden Inn Kraków dostęp do biletów po obniżonych cenach na kluczowe festiwale odbywające się w Krakowie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Większość wydarzeń odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE oddalonym o parę minut piechotą od hotelu. Zapraszamy!

 

SACRUM PROFANUM

Sacrum Profanum to festiwal, na którym można poznać i doznać najważniejsze zjawiska muzyki współczesnej. To już 16 edycja Festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 11-17 września. Jego program wypełni twórczość przedstawicieli 11 krajów: od Polski i Europy po USA, Japonię i Australię.

Sacrum Profanum to jedyny festiwal w Krakowie, na którym można usłyszeć wyjątkowe instrumenty, takie jak podwójna trąbka, wziąć udział w intrygujących koncertowych performance’ach czy zobaczyć spektakle dedykowane dzieciom do lat 3.

Kurator Festiwalu Krzysztof Pietraszewski w szczególności poleca następujące koncerty:

The Shape of Jazz to Come15.09.2018 // 17:00

Centrum Kongresowe ICE Kraków | Sala Kameralna S3ul. Marii Konopnickiej 17

My Funny Valentine (1937), Strange Fruit (1939), Cry me a River (1953) i wiele więcej w interpretacji zespołu Zeitkratzer i Mariam Wallentin. Dokonają odważnej interpretacji jazzowych standardów z pierwszych dekad istnienia gatunku. Muzycy stawiają na brzmienie i fakturę, tłumaczą na język amplifikowanych instrumentów znane wszystkim utwory. To radykalne podejście świata nowej muzyki do tradycyjnego jazzu.

Antagonizmy15.09.2018 // 20:00

Centrum Kongresowe ICE Kraków | Sala Audytoryjna S1 ul. Marii Konopnickiej 17

Utwory John Zorn, Anthony Braxton, Michael Wertmüller i wielu innych w wykonaniu Peter Brötzmann, Lucas Niggli i Ensemble Musikfabrik. W kompozyzcji antagonisme contrôlé, napisanej specjalnie z myślą o Peterze Brötzmannie i jego full blast, Michael Wertmüller prowadzi sprawny i pasjonujący dialog między weteranem free impro a zespołem. Usłyszymy też utwory zamówione przez Musikfabrik dla podkreślenia swojego charakteru – zespołu solistów i wirtuozerskich umiejętności każdego z członków. Uczta dla miłośników free impro i nowej muzyki!

The Otheroom – 16.09.2018 // 16:00

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Spektakl teatru muzycznego The Otheroom (2016) z muzyką Rolf Wallin w wykonaniu Double bell quartet of Ensemble Musikfabrik . The Otheroom to rytuał – publiczność wkracza do miejsca, w którym dzieje się coś ważnego, lecz jeszcze o nieznanym im celu. Wszystko jest w ruchu – obiekty, muzycy, tancerze, ale i publiczność, której bezpośrednie zaangażowanie jest konieczne do przeprowadzenia owego rytuału. Taka forma prezentacji muzyki, niezakładająca statycznego i siedzącego odbioru, jest świetną alternatywą dla tradycyjnego układu – scena/widownia.

 $półdzielnia 16.09.2018 // 17:30

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15

Najbardziej obiecujący młodzi kompozytorzy z Polski, w tym Piotr Peszat, Teoniki Rożynek, Mikołaj Laskowski, Marta Śniady w wykonaniu krakowskiej Spółdzielnia Muzyczna. Projekt $półdzielnia ma za zadanie przełamać tabu, otwarcie wypowiadając się na temat pieniądza w sztuce. Kompozytorzy wysnują szerszą refleksję nad kapitalizmem, komercją czy społeczeństwem konsumpcyjnym. Przerwy między utworami wypełnią bloki reklamowe, symulujące doświadczenie korzystania z bezpłatnych serwisów streamingowych, które każdą muzykę potrafią bez zawahania przerwać.

 

KANTATA POLSKA

Pełna miłości i wdzięku, a jednocześnie szlachetna i poważna – taka będzie Kantata Polska Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Za pomocą dobrze nam znanych piosenek a także utworów odgrzebanych z literackich poematów autorzy w ciekawy sposób, za pomocą muzyki, przedstawią Polskę w momencie odzyskania niepodległości. Premiera muzycznego widowiska w Krakowie już 11 października o godz. 19.00.W Centrum Kongresowym ICE Kraków utwór usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry oraz Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod kierunkiem Alana Urbanka.

Narrator Jakub Wieczorek wcieli się w głównych bohaterów lat 20-tych XX wieku, m.in. w Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Mościckiego. Jego rolą będzie interpretacja fragmentów listów przywódców do żon i przyjaciółek, które przypomną nam, że byli to ludzie z krwi i kości. Pomimo trudnych czasów i walki o wolną Polskę przeżywali miłości i rozterki, mieli także swoje życie prywatne i rodzinne. Stąd pełne westchnień i wzruszeń utwory Miłości cud, Fruwając po chmurach, Czterolistna miłość ale też tęskniące za ojczyzną piosenki na podstawie np. wierszy Wergiliusza To moja miłość, to moja ojczyzna.

Burzliwa, ale nasza. Taka historia – odzyskania przez Polskę niepodległości – zostanie przedstawiona w ICE Kraków 11 października o godz. 19.00. Zobaczmy to wielkie, premierowe widowisko razem.

TATRA

Wydarzenie w ICE Kraków będzie pierwszym koncertem Pawła Kaczmarczyka, promującym jego nadchodzący album zatytułowany Kaczmarczyk vs Paderewski – „Tatra”. Płyta ukaże się w listopadzie i znajdziemy na niej sześć utworów, których źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki artysta i mąż stanu zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość zostanie „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka łączący folk, klasykę i jazz.

Na scenie, oprócz samego Pawła Kaczmarczyka przy fortepianie, pojawią się także Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (prekusja), Mr. Krimea przy gramofonach oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. To będzie ogromny, muzyczny spektakl!

„Tatra” będzie moim szóstym albumem, ale pierwszym nagranym z takim rozmachem. – mówi Paweł Kaczmarczyk. Ten rozmach zamierzamy przenieść na scenę ICE Kraków, by jak najmocniej poruszyć publiczność. Jestem przekonany, że po tym koncercie wielu słuchaczy inaczej spojrzy i na pieśni góralskie i na Paderewskiego.

Kaczmarczyk to krakowski pianista i kompozytor, który na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej”, „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.

Previous Article

Hilton Firsts

Next Article

Modern Iconic Cooking. Our New Must Try Menu

Related Hotels

Top